Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach

plenru

Ziołolecznictwo

o. GabrielPrzez wiele lat, jeszcze przed powstaniem Skitu, o. Gabriel zajmował się ziołolecznictwem. Jego przygoda z naturą i leczniczymi właściwościami roślin zaczęła się w młodości i jako wielka pasja przetrwała do końca jego życia. Kiedy został mnichem okazało się, że wiadomości te można wykorzystać w niesieniu pomocy ludziom.

o. GabrielOd zawsze monastery prowadziły działalność filantropijną, św. Agapit Kijowsko-Pieczerski również jako mnich leczył ziołami. Podążając śladami dawnych mnichów, tradycje te kultywował również o. Gabriel. Jeszcze w Monasterze Supraskim założył on ogród zielny i urządził zielarnię. W każdą środę, przez cały dzień przyjmował w niej wszystkich potrzebujących, udzielając porad ziołoleczniczych jak również duchowych, tłumacząc ludziom jak wielkie znaczenie w całościowym postrzeganiu człowieka ma równowaga między zdrowiem duchowym a cielesnym. Misji tej nie zarzucił nawet obarczony wieloma obowiązkami przełożonego monasteru.

W nowych okolicznościach, budując skit św. św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach, urządził on w Diecezjalnym Ośrodku Kultury Prawosławnej Światłość w niedalekim Krzywcu zielarnię, w której przed wiele lat w każdą środę udzielał porad ziołoleczniczych i duchowych. Pod koniec dnia, w intencji wszystkich chorych odprawiane było tam uroczyste nabożeństwo błagalne (akafist z molebnem) przed ikoną Matki Bożej Uzdrowicielki (Celitielnicy).

Liczba odwiedzin strony: 273770
© 2012-2019 skit.odrynki.pl